Volkan Tokmak Hakkında
17 Temmuz 1987’de Edirne’nin Keşan ilçesinde, doğdu. Sanata olan ilgisi çok erken yaşlarda, ailesinin aldığı oyuncak kamera ile başladı ve yeteneğiyle birleşip yıllar içinde arttı. Girişimci bir aileden gelmesinin etkisiyle İzmir’de Yaşar Üniversitesi’nde Dış Ticaret okuyarak başladığı eğitim hayatına, Litvanya’nın Vilnius kentinde İşletme Yönetimi okuyarak devam etti; fakat fotoğrafçılığa olan ilgisinden bir şey kaybetmedi. 6 yıl yaşadığı Litvanya’da üniversite eğitiminin ardından çalışmaya başladı, bir yandan tecrübeli fotoğraf profesyonelleri ile çalışma imkânı bularak fotoğrafçılık kariyerinin ilk adımlarını attı. Bu deneyim sanatçının fotoğrafçılık konusunda kendine duyduğu güveni artırdı ve Türkiye’ye dönerek kendi işini kurmasını sağladı.
6 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönerek Bodrum’a taşınan Volkan Tokmak, burada katıldığı yat yarışlarının fotoğraflarını çekerek mesleğe giriş yaptı. Sonrasında kariyerine mimari fotoğrafçılık ve drone fotoğrafçılığı ile devam etti.
Öğrenmeye duyduğu tutku ve mesleki vizyonunu genişletme isteğiyle İspanya’nın Madrid kentine giderek “Ecam Film Okulu’nda “belgesel yapımı ve film çekim teknikleri” üzerine eğitim aldı. Görsel sanatlar konusundaki becerilerini geliştirmek için gittiği Barselona’da “sosyal belgesel” konusunda uzmanlaşmış “Otoxo Productions” adlı İngiliz şirketinde yardımcı yönetmen, kamera operatörü ve editör olarak görev aldı.
Seyahat etmekten ve farklı yerler görmekten hoşlanan fotoğrafçı Utrecht, Vilnius, Valencia, Barcelona, Madrid, Lisbon gibi Avrupa’nın farklı şehirlerinde yaşadı. Böylelikle farklı kültür ve ortamları gözlemleme imkanı bulan fotoğraf sanatçısı, tüm bu deneyimleri fotoğrafçı gözünün gelişmesi için mükemmel bir egzersiz olarak görüyor. Ayrıca yaşadığı ortamların değişmesinin getirdiği zorlukların kişisel gelişimine de çok şey kattığını ifade ediyor.
Geliştirdiği teknik ve kompozisyon becerisi ile Türkiye’ye dönen fotoğrafçı, mesleki birikim ve yeteneklerini aktardığı yeni projeleriyle fotoğrafçılık kariyerine İzmir’de devam ediyor.
Gönüllü olduğu kuruluşlar
Bodrum İnsanca Yaşam Derneği - 2015-2016 - Bodrum
Soñar Despierto - 2017 - Barcelona
ReFood - 2018 - 2019 - Lisbon
Extinction Rebellion - 2019 -  Seia
 İmece İnsiyatifi Derneği - 2020 - Çeşme
Back to Top